English  |   русский|

שמן אתרי לבנדר טהור 15 CC  |  סבון לפצעים סופר פלוס  |  סבון סבון - החנות  |  סבון לעור עדין - BABY לשיקום העור  |  


VPS Hosting by Accu Web Hosting.
לפני שאתם ניגשים לטיפול תרופתי בידקו, האם באמת עשיתם כל מה שאפשר ובהשג יד לטיפול בפצעי הבגרות האקנה והחצ'קונים.
מה שנביא לפניכם נכתב על ידי אחרים ומפורסם ברשת, ריכזנו זאת עבורכם במקום אחד בכדי שתהיה תמונה מסוימת על המשמעויות של השימוש בתרופות /משחות הן לטובה והן לרעה, אנחנו לא שוללים טיפול תרופתי במידה ואין פתרון אחר, אבל צריך גם לזכור כי הלחץ של חברות התרופות הינו עצום והרבה רופאים ממהאים לרשום תרופות לעור ללא בדיקה מקיפה של סל האפשרויות העומד לפני הילד/הילדה עם העור העדין של גיל הנעורים אשר אקנה הינו תופעה די טבעית שלרוב התמודדות וטיפול נכון בעור עשוי למגרה.

ראשית מתוך אתר התרופות נראה מה יש בתרופה ומה ההמלצות
For the treatment of severe cystic acne that does not respond to other treatment. התוויה מאושרת:
לטיפול באקנה cystic חמורה כאשר אין תגובה לטיפול אחר. התוויה מתורגמת:
(ההתויה המאושרת
מעלה היא
ההתוויה הרישמית!)
CAPSULES דרך מתן:


ומתוך אתר גדילה ניתן לראות את המידע הבא:

רואקוטן

1. אחריותו של מי שלוקח תרופה - לברר לפני שהוא לוקח-מה היא עושה- האם מותר לו לקחת אותה ומה תופעות הלוואי
2. האנדוקרינולוג מברר האם אין בעיה של הפרשת יתר של הורמונים או מחלה הגורמת ליצור יתר של פצעי בגרות ושעור יתר. במידה ונמצאת סיבה הטיפול הוא באמצעות הורמונים. במידה ולא הוא מפנה את המטופל לרופא עור לטיפול
3. בדרך כלל הרואקוטן היא תרופה שנותנים רופאי עור לטיפול בפצעי בגרות והם אמורים למסור את המידע ולדעת עליה את מירב המידע.

רואקוטן ((ROACCUTANE=ISOTRETINOIN
צורה של ויטמין A הנרשמת על ידי רופאי עור לפצעי בגרות חמורים שלא נרפאו על ידי כל טיפול אחר.
פעולתו היא הפחתת יצור חלב על ידי העור. החלב הסותם את מוצא בלוטות החלב גורם להתרבות חיידקים בבלוטות החלב החסומות ולדלקות.

המינון המקובל הוא 0.5- 1 מגר לקילוגרם יום. מתחילים במינון נמוך ולאחר 2-4 שבועות , לפי סבילות המטופל מתאימים את המינון. בדרך כלל לאחר 12 שבועות מפסיקים טיפול זה. אין מתחילים בסדרה שניה לפני שחלפו 8 שבועות מהראשונה. לא מומלץ לתת לפני גיל 12 שנים.

אמצעי זהירות:
אין לתת טיפול זה למי שיש לו הפרעה בתפקודי כבד או כליות, שומני דם גבוהים. אסור לקחת בהריון-גורם מומים לעובר. אסור לקחת בתקופת הנקה.
אסור לתת למי שסובל מדכאון או שיש לו נטיה לדיכאון כיוון שיכול להחמיר את המצב ואף לגרום לנטיה להתאבדות. התרופה יכולה לגרום לשינויים במצב הרוח, אי יציבות רגשית..
אסור לקחת יחד עם אנטיביוטיקה מסוג הטטראציקלינים
תופעות לוואי:
התופעות מקבילות לעודף ויטמין A. עור יבש, שפתים יבשות, יובש בעינים, באף ובפה, דימומים מהאף, שינויים בקול בגלל יובש בדרכי הנשימה העליונות.
גרד בעור, שינויי צבע בעור, שינויים בציפורנים עד ניוון, שער דק ונושר, רגישות יתר לאור השמש- יש להזהר מחשיפה רבה לשמש ללא הגנה
דלקות עור, החלמה איטית של פצעי עור.
כאבי שרירים ופרקים.
כאבי ראש – יתכן שיכול לגרום ללחץ תוך גולגולתי מוגבר
הפרעות ראיה (טשטוש ראיה, עוורון צבעים, אבוד ראית לילה, קטרקט)
הפרעה בתפקודי כבד וכליות – על כן לפני טיפול יש לבדוק תפקודי כבד וכליות ותוך טיפול לעקוב אחר תקינותם
עליה בשומני הדם - על כן לפני טיפול יש לבדוק את שומני הדם ותוך טיפול לעקוב אחר תקינותם
עליה בסוכר הדם- על כן טיפול זה אינו מומלץ למי שיש לו נטיה לסוכרת או סוכר גבוה
התרופה מכילה שמן סויה ושמן בוטנים- על כן מי שאלרגי אליהם לא יכול לקחת.
ירידה במספר הכדוריות הלבנות, האדומות וטסיות הדם. על כן אם יש דימום מדרכי העיכול יש לפנות מיד לרופא. תיתכן גם מחלת מעי דלקתית
פגיעה בעצמות כולל ירידה בצפיפות העצם.
קוצר נשימה

בתחילת הטיפול תיתכן הרעה בפצעי הבגרות.
לוקחים את התרופה יחד עם מזון.
אסור לתרום דם כאשר מטופלים בתרופה זו

יש באתר   http://www.proaging.co.il/node/810   מאמר מצוין על תופעות הלוואי של רואקוטן לבעיות פצעי בגרות אקנה וחצ'קונים, לא נצטט כאן את כל המעאמר אבל להלן דברים נבחרים:

תופעת לוואי של ראוקוטן  (החמורה ביותר)  שעלולה להיגרם לנשים בהריון הסובלות מפצעי בגרות (תופעה נפוצה) היא פגיעה בהתפתחות העובר ולידת תינוק עם מומים מולדים. נאמר זאת כך: חד משמעית - חד וחלק  - לנשים בהריון או לנשים בתקופת ההנקה אסור לקחת ראוקוטן בשל תופעת הלוואי ההרסנית על דור ההמשך. אותו דבר נכון לגבי גברים בתקופה שבה הם מנסים להביא ילדים לעולם. תופעת לוואי של ראוקוטן  עלולה להתבטא גם על תאי זרע דפוקים ולכן בתקופה זו של נסיון להפוך להורים – אין לקחת את התקופה גם אם פצעי הבגרות מגיעים לרמה חריפה ביותר ובעייתית ברמה האסטטית

ופעות לוואי של ראוקוטן מתבטאות גם בפן הנפשי. אנשים שלוקחים את התרופה החזקה הזו עלולים לחוות עצבנות קשה, מצב רוח ירוד, חרדה, התקפי בכי, קושי להתרכז,  הפרעות שינה,  תוקפנות, הזיות, ואפילו מחשבות אובדניות.

באתר efind יש גם מידע מעניין  
 

מחקרים קליניים מצביעים על העובדה שלמעלה מ-40% מחולי האקנה, בני נוער ומבוגרים שנטלו רואקוטן או אנטיביוטיקה הופיעה התפרצות של הפצעים לאחר תום נטילת הכדור. קיורטן ורואקוטן מכילות מרכיב פעיל זהה שהינו נגזרת של ויטמין המכונה lsotretinoin    הנן תרופות הנירשמות בד"כ למצבים בינוניים עד קשים של אקנה ו/או למצבים בהם האקנה לא הגיבה לתרפיות טיפול רפואיות או פרוצדורות אסתטיות אחרות..  אקנה הינה מחלה המערבת את בלוטות החלב. (בלוטות השומן) בלוטות החלב מושפעות מגורמים הורמונליים אנדרוגנים המפעילים אותן להפריש חלב (שומן-סבום).   גורמים נוספים לאקנה הם התרבות של חיידקים בעיקר מסוג P-ACNE   וזיהום משני עם תגובה דלקתית אימונולוגית. ואכן, אחת מתופעות הלוואי הרבות והקשות בתחילת הטיפול ברואקוטן הינה החמרה בהתפרצות הפצעים. ההחמרה באקנה הינה אינדוודואלית ונתונה לשינויים ברמת חומרת האקנה ומשך זמן הופעתה. עוד חשוב לציין שעל פי מחקרים החל מגיל 23 הרואקוטן לא משפיע לאקנה באזור הגב או הישבן.

לעיתים נרשמת התרופה גם למצבים של אקנה קלה אך המינון שניתן הינו 10מ"ג או 20 מ"ג ליום פעמיים עד שלוש פעמים בשבוע . שיפור והטבה בפצעים ובנגעי העור נראים בדרך כלל לאחר מספר חודשים של שימוש. ההטבה המתקבלת הינה אינדיווידואלית ביותר וכמובן תלויה במצב האקנה ובגורמים המשתנים מחולה לחולה . רואקוטן היא תרופה שניתנת במרשם רופא בלבד ומחייבת מעקב צמוד עקב תופעות הלוואי הרבות הנילוות אליה: ירידה במס' הטסיות שעלולה לגרום לדימומים מהאף, עייפות, ישנוניות ואף חולשה, כאבי ראש, יובש קיצוני בשפתיים ובעיניים בעור הפנים והגוף, התנהגות אגרסיבית, הופעת מורסות בשדיים, הפרעות במחזור, סכנה של פגיעה בצמיחה לגובה בגיל ההתבגרות, רגישות לשמש, נשירת שיער וגרד, איסור על עיסוק בספורט, כאבי פרקים ושרירים וחולשה בגוף, פגיעה בציפורניים, הפרעות במערכת העיכול ולעיתים אף כאבי ראש והקאות נזק לכבד....נשמע מפחיד...! מחקרים נוספים העלו כי רואקוטן עלול לגרום לדיכאון וירידה במצבי רוח, מחשבות אובדניות וכן אי יציבות נפשית הנמשכת זמן רב.וריכזנו קצת תגובות אמיתיות של צרכנים בפורומים שונים לגבי תופעות הלוואי שיש להם עקב שימוש ברואקוטן בשל פצעי בגרות  פצעונים וחצ'קונים בפנים בגב בישבן וכד:
אני בן 24, ובגיל 16 בערך טופלתי ברואקוטן במשך כחצי שנה בשל בעיית אקנה קשה. כיום, דבר ראשון, נותרו צלקות קטנות בעור, ובנוסף, מדי פעם לפעם מופיעים פצעים חדשים, לרוב באותם אזורים, כשחלקם די "עמוקים"..פניתי מספר פעמים לרופאי עור, וטופלתי באנטיביוטיקה, גנטתרים ושאר התרופות הרגילות. שאלתי היא, האם יש טיפול כלשהו שיכול לעצור את הפצעים? (הבנתי שרואקוטן לא מומלץ טיפול חוזר) ובנוסף, האם יש דרך לטפל בצלקות שנותרו---------------------------------

בעלי בן 32 וסובל תקופה ארוכה מאקנה גב, נסינו כל מני טיפולים וכל מני תרופות אנטיביוטיקה אך שום דבר לא הועיל. הייתי רוצה לדעת שמעתי על טיפולי לייזר שאמורים לעזור ולהעלים את אקנה גב האם ידוע לכם על מקומות שאפשר לטפל באקנה בלייזר? האם הטיפול יעיל? ומהו הטיפול הטוב ביותר לטפל באקנה גב בבקשה עיזרו לנו אנו אובדי עצות. מה עלינו לעשות מכדי שנטפל בבעייה זועברתי פעמיים טיפול ברואקוטן - לפני 4 שנים ולפני שנתיים (כל פעם חצי שנה) והפצעים חזרו (אם כי פחות מההתחלה, אבל זה מפריע לי מאד) האם יש טעם לעבור טיפול פעם נוספת? מהם הסיכונים? האם הסיכונים גבוהים יותר מאשר בפעמים הקודמות? האם יש רואקוטן בצורת משחה ועד כמה זה יעיל? תודה!!

מתוך YNET
האם התרופה הפופולרית "רואקוטן" לטיפול באקנה אכן גורמת להתאבדויות? לפני מספר שבועות התפרסמו אזהרות בנושא. אתמול היתה גם ההוכחה בשטח - צעיר בריטי שהיה מטופל בתרופה התאבד בתלייה. מומחה ישראלי: צריך לשים לב לסימני האזהרה


רואקוטן עלול לגרום לצלקות לבלוט ולהפוך להיפרטרופיות. לאור זאת מומלץ להיות במעקב אחר הצלקת שנוצרה ולהשתמש בג'ל סיליקון לעור המצולק למניעת בליטת הצלקת. ניתן לפנות לבדיקת כירורג פלסטי בקופת חולים למטרה זו.
היי, זאת הפעם השלישית (לצערי הרב) שאני לוקחת רואקוטן.
בפעמיים הקודמות היו מצבי רוח אך לא היו שיבושים גופניים כלשהם ובפעם הזו נוצרה לי דלקת בגידים שלא הייתה לפני לקיחת הטיפול. במקרה כזה כדאי לספוג את החודשיים הנותרים של הטיפול או להפסיק את הטיפול עכשיו? (אני בסוף החודש השלישי)


היי,

התחלתי את הרואקוטן לפני כחודש וחצי ואני שמה לב שהתופעות לוואי באות לידי ביטוי: כאבי גב עזים-כל פעם במקום אחר, עייפות יתר ושינויים די משמעותיים במצב רוח.
היה כתוב בתופעות לוואי שהשרירים נתפסים אז הנחתי שכנראה השרירים בגב נתפסו לי וניסיתי ללכת למסז' וזה לא עזר בכלל אפשר להגיד שאפילו החמיר.
מה אפשר לעשות לגבי כאבי הגב, מצב הרוח והעייפות??
תודה :)לאור האמור לעיל מדוע לא לנסות פתרון טבעי המבוסס על נסיון של מעל 12 שנים אלפי משתמשים מרוצים ללא תופעות לוואי. וגם אם לא עזר לכם? כספכם מובטח בחזרה גם אם השתמשתם בסבון במשך חודש.
 


If you're a teen , chances are pretty good that you have acne . About 8 in 10 preteens and teens have acne along with many adults . In fact , they have about 17 million people in the United States of acne. Acne is so Nfotzszh considered a normal part of growing up Ildlmbogr .
But knowing that makes it easier when you look in the mirror and see the big Hhskon on your chin ! Good news is studies on Aknaolokhim steps Fsotimichol help you feel better about your face.
Acne is a skin condition that appears as different types of bumps . They include whiteheads , blackheads, red bumps ( pimples ) , and bumps that are filled nodule ( pustules ) . What causes these annoying bumps ? Well , your skin is covered with tiny holes called hair follicles or pores . Pores contain (eg Su-Bay - shus) sebaceous glands (also called oil glands ) that make sebum ( say : Look, bum ) , wet your Shmnashiarohor .
Most of the time the glands make the right amount of milk, and the pores are fine. But Lfamimnkbovit gets clogged with too much sebum , dead skin cells , and germs called bacteria. This can cause acne .
Amnkbovit gets clogged , closes, and unobtrusive Hhotzhmhor , that Whitehead . If pore clogging up but stays open, the top surface can Lhchutoath remains Amhtadt . Sometimes the pore walls are broken , allowing milk , bacteria, and dead skin cells to get under the skin. Infection that causes small red pimple is called . Clogged pores , develop deeper skin can cause infections bigger known as cysts .

Acne is the name for those red bumps called pimples that Ildimoveni many teens get their skin. Casrblotot skin's oil Sllachliotr much oil , the tiny pores on your skin called pores get stopped with oil, dead skin and bacteria. And Azhor around these clogged pores can Lhtnfholhiraut lumpy or red . Typically, this occurs at puberty , when your body is changing Ildlmbogr .
What is acne ?
Comment on this
Acne ( acne vulgaris, acne normal) is a disease Slzkyaki hair than to internalize , chest, and Hgbshmsfia almost all teens adolescence, only exception being members of some isolated tribes living in Neolithic primitive isolation . It is not caused by bacteria , although bacteria play a role in its development. It is not unusual for some women to develop acne in the centers - late 20s .
Acne appears on your skin ...
• Blocked pores ( " comedones " ) , also known as black spots or whiteheads ,
• tender red bumps also known as pimples or zits ,
• canker sores , sometimes as
• cysts ( deep pimples , boils ) .
You can do a lot to treat your acne using products available at a drugstore or cosmetic against not require a prescription . However, severe cases of acne , you should consult a doctor about treatment options .
What Causes Acne ?
No one factor causes acne . Acne occurs Casrblotot sebaceous ( oil ) attached to the hair follicles are stimulated at the age of puberty by circulating male hormones . Sebum ( oil ) is a natural substance which Mshmnumgn on the skin. Associated with increased oil production is changing the way adult skin cells , revealing the clog the pores Orosekyakim . Whitehead Clogs can occur if it is covered Idiscva thin skin , or if exposed to air exposed part of the plug is called a " blackhead . " Dark Hmtzorflzkik hair gradually increases , Vafktblita . Follicle enlarges , the wall may rupture , allowing irritating substances and normal skin bacteria access deeper layers of the skin , which will eventually produce inflammation. Inflammation near the skin's surface Miitzrtbaboa ; Results deeply Iotrbksrir inflammation ( pimple ) : If the infection is deeper, is Iotzrtzista .
Here are some Gormimsbdrc not play a role in acne :
• Heredity : Amhiotza exception of very severe acne , I have most of Anshihbaih just as their parents did . Almost anyone who has some acne at some point in their lives.
• Food : Teenagers Parents often tell me to refrain from distributors of chocolate , fatty and fried foods , and junk food . While these foods may not be good for overall health , they do not cause acne or make it worse . Although some recent studies involving milk and pure chocolate worsening acne , these findings are very far from established.
• Dirt : " blackheads " are oxidized oil , not dirt. Sweat does not cause acne , and is produced by glands in the skin are completely separate . On the other hand , excessive washing can Liibshulgrot the skin.
• Stress : Some people get so angry about their pimples that they choose them and make them last longer . Stress , however, does not play much Sltfkid Ishirbgrimt acne.
Occasional patients , the following may be contributing factors:
• Pressure: In some patients , Click helmets, chinstraps , collars , suspenders , and the like can aggravate acne.
• Medications: Some medications may cause or worsen acne, such as those containing iodides , cliches , or oral steroids or injected (or medically prescribed prednisone [Deltasone, Orasone, Prednicen-M, Liquid Pred ] Aohstroaidim that bodybuilders or athletes sometimes take ) . Other drugs that can cause or aggravate acne are anti Frkosimolitium ( Eskalith , Lithobid ) . Most cases of acne , however, are not related to drugs.
• Occupations: In some workplaces , exposure to industrial products like cutting oils may produce acne.
• Cosmetics: Skin Care Kosmtikaomotzrim in clogged pore ( " . Komdogni " ) Slhmotgim Rbimmmotzri available for skin care , it is important to read the list Hmrcibimolbhor those detailing the water first or second , if you are concerned about acne. " Water-based " These products are usually best for those who suffer from acne .


What other skin conditions can mimic acne ?

• : This condition is characterized by pimples, but not comedones and Mtrhsbslis middle of the face , along with redness, flushing, and superficial blood vessels . It usually affects the 30s and 40s Anshimb higher.
• Pseudofolliculitis : It is sometimes called " razor bumps " or " razor rash . " When to cut too close to the skin, increased hair twist into Haoroliitzrblitot auction. This is a mechanical problem , and treatment involves shaving less ( growing a beard , laser hair removal ) . Pseudofolliculitis can , of course, occur in patients with acne , too.
• Hair follicle : Pimples can occur in other parts Slhgof such as abdomen, buttocks , or legs . These represent not acne but inflamed follicles . If these do not disappear on their own , doctors can prescribe antibiotics or floor of mouth , usually not the same Bsimoslakna .
• Hair follicle Gram- negative : some patients treated with oral antibiotics for long periods develop pustules filled with bacteria resistant to antibiotics used in the past. Bacterial culture tests can identify these germs , leading the doctor to prescribe different antibiotics or other forms of treatment.
When should you start acne treatment ?
Since everyone gets acne at some time , at the right time to treat it is when it bothers you , Aohfotnziel scarring develops. This can be when severe acne flares suddenly , mild acne that just will not go away , or even a single Casrftzaon decide Lhufiahsboa Lfnihnsf or your wedding. The decision is yours .


What can you do about acne on your own ?
Think back to the basic Sloshhgormim acne, and you can understand Lmhhhtmkdot of two treatment Bbitotifol registry is ( 1 ) pore blocking, ( 2 ) reduce the bacteria , and ( 3 ) minimize oil . But Kodmmilo on ...
Lifestyle : Mtinotosdirot are good things , but not everyone can sleep eight hours , eat three good meals , and drink eight glasses of water a day. You can, however , still control your acne even if your routine is frantic and unpredictable . Lifestyle changes probably useful you can do they never pick or squeeze pimples. Playing with or popping pimples, no matter how careful and clean you are, nearly always makes bumps stay redder and more edgier . Often people refer Ladmomiotc " scars " , but fortunately this is usually not in the sense of the situation . It's just a sign that it takes months to fade if left entirely alone.
Open the pores
Nicoiotifol skin : Despite what you read Fofolrioaitoni style fashion , there is no magic product or regimen that is suitable for all Admomzv ​​.
• Gentle Cleanser : washing once or twice a day with light cleaning bar or liquid (eg , Dove , Neutrogena , basis , purpose , and Cetaphil cheap and popular) will keep the skin clean and minimize sensitivity and irritation .
• Nicoiophiling masks : a variety of scrubs , peels and masks are easy to use . These products may contain salicylic acid peeling agent Brichoseshufc it very easy . These products remove the outer layer of Aoronkbovi and open. Products containing glycolic acid or alpha hydroxy acid skin peels delicate.
• Retinol : Not to be confused with Retin -A prescription drug derived Moitminichol help promote skin peeling .
Kill the bacteria
• Antibacterial Cleaning: The most popular element oxygen Huavnzoil over -the-counter antibacterial cleaning .
• topical applications ( external ) : These products come in the form of gels, creams , and lotions , which are applied on the affected area . Active ingredients that kill surface bacteria include benzoyl peroxide , sulfur, resorcinol and . Some brands Kidmovtlwizih Baintrntobcblim (like Proactiv ) are much more expensive than the same products and sometimes more powerful than you can buy at the drugstore .
Benzoyl peroxide cause irritation Lorookskshim Adomimbmsfr a missing persons as soon as you stop using the product . Please remember that Benzoyl Peroxide is bleach , so do not give me products that contain benzoyl peroxide comes in contact with the fabric , leaving unsightly white stains on colored clothes , shirts, towels and carpets.
Reduce the oil
You can not stop the oil glands oil recovery ( unless you mess with hormones or metabolism in ways you should not ) . Even isotretinoin ( Accutane , see below ) only slows down oil glands for a while, they came back to life later. What you can do is get rid of oil Alfni surface of the skin and reduce the embarrassing shine .
• Hstmsbafitzot / toner to wipe oil yet. ( There are many types available in pharmacies , as Gmmitzrnim cosmetic lines . )
• Products containing glycolic acid or one of the other AHAs Gmmoail Lfhotvenicoi skin by Grimthscva percutaneous superficial shell ( shell ) .
• Masks that contain sulfur and other materials to paint the oil on the face.
• Antibacterial pads containing benzoyl peroxide have the additional benefit of helping you wipe the oil.
What are other things you can do for acne ? Is Istrofh Bititlakna ?
• Cosmetics: Do not be afraid to hide blemishes countenance cover-ups or even basic colored meat , as long as it is water based ( which makes noncomedogenic ) . There are many products available.
• Facials : While not essential , steaming " deep cleaning " pores is useful , both alone and in addition to medical care , especially for people with " whiteheads " Aoshnkbobiot are unclogged by a professional also reduces the temptation to " black spots " . Do it yourself .
• pore strips : Pharmacies now carry , under a variety of brand names , strips you put on your nose , forehead , chin, etc. of your order for any " pull " of Shmnvenkbobiot your skin . These are , in fact, do it yourself person . They are inexpensive , safe, and work reasonably well if used properly .
• toothpaste ? One popular home remedy is to put toothpaste on pimples. There is no medical basis for it. The same goes for vinegar.


Mhumstr good basic skin ?
These are all good basic skin regimens that may help fight acne :
One . Cleaned twice daily with a 5 % benzoyl peroxide wash . Alternative for those who are allergic to benzoyl peroxide is 2 % salicylic acid .
Monday. Apply a gel or cream containing 5 % benzoyl peroxide , an alternative is sulfur or resorcinol .
Three. At night , rub the infected areas containing sulfur cream instead .
Four . Use a light skin moisturizer and water -based makeup .
What the doctor can do for acne ?
If you have not been able to control your acne properly , you may want to consult a primary care physician Aorofa leather. Care must Lhiothmniah of scarring ( not perfect skin ), so Slahramzv resolves spontaneously lasted no sign of lesion . Here are a few options available :
• Topical antibiotics ( for external use ) and antibacterials : These include erythromycin (E-Mycin, Eryc, ery-Tab, PCE, Pediazole, Ilosone), clindamycin (Benzaclin, Duac), sulfacetamide (Klaron), and azelaic acid ( Azelex or Finacea ) .
• Retinoids : Retin -A ( tretinoin ) exist for years, and preparations have become more moderate Iotroadinot while maintaining efficiency . Newer retinoids include adapalene ( Differin ) and tazarotene ( Tazorac ) . These drugs are especially beneficial for how to clean the pores. Side effects may include irritation and a slight increase in sensitivity to the sun. With proper sun protection , however, they can be used Gmctkofot sunny. In December 2008 , the FDA reiterated its combination drugs known as gel Epiduo containing retinoid adapalene with benzoyl peroxide antibacterial cleaning applied once a day .
• antibiotics here : doctors can start treatment with tetracycline ( Sumycin ) , or assimilated " cyclines " lenders such as doxycycline (Vibramycin, Oracea, Adoxa, Atridox and others ) and minocycline (Dynacin, Minocin). Other oral antibiotics that are useful for treating acne are cefadroxil ( Duricef ) , amoxicillin (Amoxil, DisperMox, Trimox), and sulfa drugs .
• Problems with these drugs can include allergic reactions (especially sulfa ) , gastrointestinal upset , and increased sun sensitivity . Doxycycline , in particular, is generally safe but can sometime cause esophagitis ( irritation of the esophagus, producing discomfort when swallowing ) and a tendency Mogbrtllachwiot sun .
• concerns that long-term use of antibiotics through Hfhlakna may " weaken the immune system," or cause bacterial resistance though, these concerns are justified .
• Birth control pills : Birth control pills , they Nmocimbastrogn to promote safety , have little impact on the way acne or another. Some birth control pills were effective in treating acne Lharath medium . These FDA approved for treating acne are Estrostep, Ortho Tri-Cyclen, and Yaz . Most dermatologists work together with physicians or gynecologists when these Altrofot main recommendation .
• Spironolactone (Aldactone): This drug Loki receptors androgen ( hormone ) . It can cause breast tenderness, menstrual irregularities , and increased potassium levels in the blood. This may help some women with resistant acne , however , and generally tolerated Hitbvenshim women who need it .

• Cortisone injections : To make large pimples and blisters quickly territory , doctors inject them with a type of cortisone .
• Isotretinoin ( Accutane Hihhmotg original , now has several versions Gnriutbsimos common, including Sotret , Claravis , and Amnesteem . ) Isotretinoin Huahmor excellent care , acne scars Aikshonash Simosbmilioni patients has been shown in Europe in 1971 and in Hbritb 1982. It should be used for people with severe acne , especially cystic variety , which has been unresponsive to conventional therapies like those listed above . Drug Isharva potential serious side effects and requires several unique controls before it is set . This means that isotretinoin is not a good choice for people , but acne is not so bad that they are frustrated and want " something to remove the acne once and for all . " To use drugs Mrshmharofa , patient , and pharmacy supplies must be registered with the Internet " program iPLEDGE . " Used properly , isotretinoin is safe and produces few side effects beyond dry languages ​​and muscle aches here and there. This medicine is prescribed for five to six months. Fasting blood tests are monitored monthly to check the functioning Cbdormot triglycerides , Hksurimllacholstrol materials , which often cost a bit during the treatment , but only sometimes Ndirotlnkoda which treatment must be modified or stopped.
• Even though isotretinoin does not remain in the body after stopping treatment , the improvement is often long term. It is safe to take two or three courses of the drug if the acne does not respond Oshkambk . It is, however , recommended to wait at least a few months and try other methods before using isotretinoin again.
• Ishmumim defects isotretinoin cause high risk if taken by pregnant women. Women of childbearing age who take isotretinoin need two negative pregnancy tests ( blood or urine ) before Shmthilimvsmim , monthly tests while they take it , and after they did. They must use two kinds of active forms of contraception , one of which is usually the birth control pill . Isotretinoin leaves the body completely when treatment is done ; women must be sure to avoid pregnancy for one month after stopping treatment . There is, however , no Sichonlforiut after this date.
• Other concerns include inflammatory bowel disease and the risk in patients taking isotretinoin Ldichaonohtabdot . National government control Hbiahlrisum very Mtoksharomaik for those taking the drug . This reinforced the fears many patients and their families felt isotretinoin is dangerous. In fact, large -scale studies to date have shown no convincing evidence of increased risk for those taking isotretinoin compared to the general population . This is important for those taking this medicine inform their doctors or mood changes bowel habits (or other symptoms ) . Even patients treated for depression was not forbidden to take isotretinoin , striking success often improves mood and outlook of patients with serious illness .
• Light therapy : recent years have brought reports of success in treating acne using special lights and similar devices , alone or in combination Amzvai photosensitizing . It seems that these treatments are safe and can be effective , but it is not clear that their success over time. At this time, laser acne treatment is best thought of as a supplement to conventional therapy , not a replacement .
• Chemical peels : the Amhklifot superficial (like glycolic acid ) performed by facialists or deeper ones made ​​in the doctor's office , chemical peels are modest benefit , support only, and generally , they do not replace regular treatment .
• Treatment of acne scars : those who suffer from acne disappeared , but left them with permanent scarring , several options are available . These include surgery to elevate depressed scars and deep laser acne to smooth the shallow acne scars . Newer forms of laser ( " partial regeneration " ) are less invasive and heal faster than older methods , Lmrotshtotzaot are less complete and may need tests repeated three times or more. These treatments can help, but they never completely successful elimination of acne scars.


How would you sum Athtifol ?
Acne treatment requires patience and persistence. All treatments listed above may take months or three days to start working (even isotretinoin ) . Unless there are side effects such as excessive dryness or allergy , it is important to give each regimen or drug enough time to work before giving it and move to other methods . Using modern methods , doctors can help cleanse the skin of virtually everyone.
Just hang in there . Do not pick up . Please.
Ref :


Acne occurs Casrankbobiot of your skin become clogged , usually on the face, neck , back, and chest. No one knows exactly why this happens , but we know that the title Ststostronmshachk , and heredity. 1-5
Once making clogged pores , it traps leather oil inside. This bacteria grown Bshmnoicholim Lgromltgova dermatitis . Acne lesions can be Ktnimobkoshi noticeable decrease has white or black , or red Ammrcz can appear white / yellow . Clogged pores sometimes become inflamed lesions that can lead to larger chunks , better known as painful cysts , which may ultimately scar . Almost no one escapes some Hnkbobiotohufat pimples clogged , especially at puberty - the time Sbohharch fragile self- confidence is just waking up 9-10 acne affects people . All Hadototofl same regardless † 11-15 .
Our skin Huahbrie and most obvious when it is in equilibrium . More experiences irritation of your skin , the more likely it is to break out. However, less Gireulhwiot your skin , it's better you stay clear . Sources of irritation include anything rub , scratch, or come into prolonged contact with your skin , as well as everything that sends overdryness balance skin , such as sunburn , shaving face with razor Gilohumazvn and Cosmetics pore blockage . Best Buy is clear , you're trying to keep your skin as untouched as possible. Acne is not caused by dirt , and wash your face , while it's okay to do twice a day , he's going to do a little to help with acne.
Finally, popping pimples is not a no-no . None of us likes to walk around with a face full of pimples. Done correctly , popping up properly can really help speed up the healing . However, what you do, absolutely , positively , do not care for your skin 


 

 

SABONSABON סבון חצ'קונים פצעי בגרות אקנה טבעי -

סבון אקנה ו סבון חצ'קונים / פצעי בגרות טבעי של סבון סבון הינו סבון יחודי שאין כדוגמתו
בעולם, סבון ה חצ'קונים הטבעי הומצא בישראל לפני מספר שנים מתוך צורך של הממציאים
למצא מזור לאנשים ובעיקר לבני הנוער הסובלים מבעיות של פצעונים בגוף ובפנים ונאלצים
להשתמש בחומרים מלאכותיים העלולים להזיק לעור לאורך זמן. הרצון של המפתחים היה להעזר
בשמנים הטבעים המצויים בטבע על מנת לטפל ולהקל על בעית הפצעים מחד ולא ליבש את העור
מאידך,בוצעו ניסויים רבים בבנית הרכב סבון טבעי שגם יפנק גם יחטא וינקה את העור, וגם
יטפל בפצעי הבגרות החצ'קונים.סבון סבון גאה להציג בפניכם את הסבון היחודי הנקרא סבון
חצ'קונים, אשר הינו סבון אקולוגי וטבעי ב 
100% .בנוסף בסבון סבון הוחלט גם למצא פתרון
נוח לתינוקות, סבון סבון פתחה סבון טבעי 100%העשוי מחמאת השיאה ושמני דקלים וקקאו
בתוספת שמן פרח הקלנדולה שמן הקלנדולה ידוע ביכולת הטיפול והריפוי של עור אדום ומגורה
וכן ביכולתו לעזור בניקוי עור עדין ממש כמו עור תינוקות,אנו בסבון סבון משתמשים באופן אישי
בסבון התינוקות קלנדולה על ילדינו מזה תקופה ארוכה ונהנים לתת להם רחצה נעימה ומפנקת
באמצעות סבון התינוקות, סבון הקלנדולה מותאם גם לספורטאים או לחיילים הסובלים משפשפות
ולכל מי שעורו עדין במיוחד.

תגיות  סבון טבעי
סבון סבון, סבונים טבעיים תוצרת הבית  סבון חצ'קונים, סבון אקנה סבון לגיל 50 + סבון לחצ'קונים  חצ'קונים פצעונים

 סבון ליובש, סבון לעור יבש, סבון פנים,סבון לוונדר,סבון שמן עץ התה, סבון קוקוס,שיבולת שועל, סבון שקדים, חמאת שיאה, שמן דקלים,  שמן קנולה, חמאת קקאו, שמן אתרי פרחי לימון,
שמן אתרי חוחובה, שמן אתרי ורדים, שמן אתרי עץ התה סבון סבון פצעונים חצקונים פצעים בפנים, פצעים על הפנים, פצעים בגב, פצעונים בגב, עור יבש
פצעי לחץ פצעים על הגב, שמן עץ התה, סבון טבעי
חצקונים חצ'קון סבון סבון זיקנה עור מקומט קמטים חוחובה גיל 50 גיל 60 גיל 70 תינוקות עור של תינוק פצעים על הישבן פצעים
בישבן jmweubho tebv jrrv ACNE סבונים לחות היגיינה בריאות  לבריאות  אסותא shea butter.סבון טבעי, שמפו רחצה,נקיון ידיים שפעת
סבונים טבעיים,SLS , אל סבון סבון אמיתי

כל הכתוב ו/או המתפרסם באתר SABONSABON הוא מידע בלבד, ולא הוראות לטיפול רפואי או המלצה לטיפול כזה או אחר, 
כל ייעוץ וטיפול חייב להינתן בידי רופא מוסמך ותחת פיקוחו

-------------------------------------------------------------------------------

    site map  |    Top  

לייבסיטי - בניית אתרים